Ліриди / LYR 006 /

Яскравий Лірид

Радіант Лірид

Ліриди – метеорний потік, який триває з 16 по 25 квітня кожного року. Максимум зазвичай припадає на 22 квітня кожного року, коли можна побачити до 18-20 метеорів на годину. Зазвичай кількість метеорів коливається від 5 до 20 метеорів на годину, в середньому близько 10. Ліриди / LYR 006/ ще називають «квітневі Ліриди», так як існують і інші потоки, пов’язані з сузір’ям Ліри. Радіант квітневих Лірид лежить на межі сузір’їв Ліри та Геркулеса, ближче до Ліри, звідси і назва – Ліриди. Середня швидкість метеорів цього потоку становить близько 48 км/с. Ліриди є одним із головних потоків.
Цікавий факт: технічно «Ліриди» мають бути «Геркулідами!» Це пояснюється тим, що злив був ідентифікований і названий у 19 столітті до того, як Міжнародний астрономічний союз офіційно прийняв сучасний макет, який ми використовуємо для сузір’їв у 1922 році.
Спостереження

Дрейф радианту 16-26 квінтня

Ліриди – це потік середньої сили, який зазвичай дає хороші показники протягом трьох ночей з центром на максимумі. Ці метеори також зазвичай не мають стійких слідів, але можуть створювати боліди.Метеори Лірид зазвичай білого кольору з невеликою яскравістю до +2m . Іноді потік посилюється, коли наша планета зустрічає пиловий потік, що відбувається приблизно раз на 60 років. Джерелом метеорного потоку є частинки пилу, скинуті довгоперіодичною кометою C/1861 G1 Тетчер. Комета C/1861 G1 була виявлена 5 квітня 1861 астрономом-аматором А.Є. Тетчер. Є довгоперіодичною кометою. Комета Тетчера робить один виток навколо Сонця за 415 років.

Орбіта C/1861 G1

Востаннє вона наближалася до Сонця 3 червня 1861 року. Наступного разу вона опиниться у точці перигелію лише у 2276 році. Тому в наш час метеорний потік не такий багатий на кількість яскравих метеорів.
Історія
Ліриди – один із найстаріших спостережуваних та щорічно діючих метеорних потоків. У минулому він був значно активнішим, ніж зараз. Історичні записи показують, що спостерігають Ліриди, вже понад 2600 років, жоден із сучасних потоків не був зареєстрований так давно. Найстаріша згадка родом із Китаю, де написано, що «зірки падали як дощ» у ніч на 16 березня 687 р. до нашої ери. Висока активність цього роя також була зафіксована і 15 до н.е.
У набагато пізніші часи Ліриди також були дуже активними.
20 квітня 1803 р. американські спостерігачі зафіксували максимальний ZHR 700 (!) – справжній метеорний дощ. У 1922 р. ZHR у діапазоні від 100 до 300 спостерігалися у Польщі. Дещо нижчі максимуми до 90 на годину, також були зареєстровані в 1934, 1945, 1946 і 1982 (з ZHR близько 100). Остання найбільша активність Лірид із ZHR=38 відзначена у 2012 р.
В даний час Ліриди перетворилися на жаль досить слабке небесне шоу, але іноді все-таки бувають і випадкові сплески, що підтримує інтерес до їх спостережень.
Сучасні спостереження
Незважаючи на війну з Росією та її терористичними атаками, що позбавили можливість, проводити нам науково цінні спостереження в зимовий час, деякі результати спостережень Лірід ми все-таки отримали

Метеори вночі піка Лірід

 

Весь квітень був похмурим, але три ночі поблизу максимуму потоку пощастило з погодою.

На цьому фото складено всі кадри з метеорами за ніч поблизу максимуму – з 22 на 23 квітня. Фото отримано з використанням базової RMS системи спостереження Маяки-Одеса. Добре видно, що приблизно половина метеорів летять в одному напрямку.
Також можна подивитися кілька роликів зроблених мною з Ліридами на ютубі.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *