Персеїди / PER 007 /

Персеїди – мабуть, найвідоміший із усіх метеорних потоків. Яскраві метеори завжди захоплюють навіть тих, хто далекий від астрономії, а завдяки теплим літнім, але вже досить довгим ночам серпня, на «зірки, що падають» звертають увагу якщо не всі, то дуже багато людей.
Цей метеорний потік отримав назву “Персеїди”, тому що здається, що він виходить із сузір’я Персея. Період дії Персеїд триває з 17 липня по 24 серпня. Максимум зазвичай припадає у ніч із 12 на 13 серпня. Швидкість метеорів цього потоку близько  59 км/сек.

Історія

Найраніша згадка про активність Персеїд міститься в китайських записах 36 р. н.е.: «вранці прилетіло понад 100 метеорів».
Численні згадки з’являються також у китайських, японських та корейських записах протягом VIII, IX, X та XI століть, а ось між XII та XIX століттями зустрічаються лише спорадичні згадки. Тим не менш, серпень вже давно має славу безліччю метеорів. Персеїди називають «сльозами святого Лаврентія», оскільки метеори цього потоку припадають якраз на час святкування цього святого в Італії 10 серпня.
Першість відкриття цього щорічного потоку належить Адольфу Кетле (Брюссель, Бельгія), який у 1835 році повідомив, що у серпні був потік, що виходить із сузір’я Персея. Першим спостерігачем, який провів годинний підрахунок цього потоку, був Едуард Хейс (Мюнстер), він у 1839 р. виявив інтенсивність на рівні 160 метеорів на годину.
Після цього спостереження Хейса спостереження по всьому світу тривали майже щорічно, але при цьому активність метеорів впала на рівні від 37 і 88 за годину, аж до 1858 року. Цікаво, що інтенсивність підскочила до значень78-102 1861 року. У 1863 році троє спостерігачів повідомили про активність на рівні від 109 до 215 на годину. Хоча у 1864 році годинникове число все ще було дещо високим, загалом такий «нормальний» рівень зберігався до кінця ХІХ століття.
Розрахунки орбіти Персеїд між 1864 і 1866 роками, проведені Г. В. Скіапареллі (Італія), виявили дуже сильну подібність із періодичною кометою 109P/Свіфта-Туттля, відкритою кількома роками раніше, у 1862 році.
Це був перший випадок, коли метеорний потік був точно ідентифікований кометою, і можна з упевненістю припустити, що високі годинні числа метеорів Персеїд в 1861-1863 рр. були безпосередньо пов’язані з появою комети109P/Свіфта-Туттля, орбітальний період якої становить близько 135 років.
Багаторазові повернення комети будуть відповідати за розподіл метеорів по всій орбіті, але метеори повинні бути більш щільними в найближчій до комети області, тому активність метеорів повинна збільшуватися, коли комета знаходиться поблизу перигелію.
У 1973 році астроном Браян Г. Марсден досліджував орбіту періодичної комети 109P/Свіфта-Туттля, щоб визначити, коли вона повернеться. Спостереження повернення 1862 були не найкращими, а невизначеність в орбітальному періоді склала кілька років. Найкраще було б спробувати визначити попередню появу. Він знайшов два хороші варіанти: комету 1737 р. і одну комету 1750 р.
Марсден обрав комету 1750 р. як найкращого кандидата на попередню появу комети 109P/Свіфта-Туттля і передбачив повернення комети в 1981 р. Це відразу викликало хвилювання серед спостерігачів метеорів, оскільки розкрився потенціал майбутньої підвищеної активності. Це хвилювання, мабуть, було цілком виправдане, оскільки середня інтенсивність 65 метеорів на годину (1966-1975 рр.) раптово підскочила до ZHR понад 90 у 1976-1983 роках, а в останній рік вона досягла 187. Хоча спостерігачі метеорів здавались задоволеними своїми спостереженнями за підвищеною активністю 109P/Свіфт-Туттля, кометні спостерігачі були розчаровані, оскільки комета не була виявлена. Після піку 1983 року ZHR Персеїд знизився. Оскільки повня відбулася всього за день до максимуму в 1984 році, Голландське метеорне товариство все ще повідомляло про несподівано високі ZHR-60. У 1985 р. інтенсивність на темному небі була від 40 до 60 метеорів на годину. У 1986 р. результати загалом були такими самими.
На зорі 1990-х Марсден опублікував нове пророцтво. Якщо комету 109P/Свіфта-Туттля справді бачили у 1737 році, то ця комета може пройти перигелій у грудні 1992 року. Комета виявили наприкінці літа 1992 року. Хоча комета не була одним із найбільш вражаючих явищ, її активно спостерігали. Але спостерігачів метеорів більше цікавила поява Персеїд у 1993 році. Прогнози вказували на те, що у серпні 1993 року Європа саме потрапляла на пік. Високі показники все ще зберігалися у 1994 році, цього разу з піком на Західній півкулі. Радіант Персеїд виявився складним: головний радіант знаходиться поблизу зірки цієї Персеї, але в той же час були активні й інші радіанти.
Ще 1879 р. У. Ф. Деннінг (Англія) вказував, що він «виявлено існування двох інших одночасних потоків Хі і Гамма Персея». Цей останній потік є одним з найбільш активних вторинних радіантів та, мабуть, його часто спостерігали у ХХ столітті, особливо серед телескопічних метеорів. Один із останніх прикладів складності метеорного потоку Персеїди було виявлено у трьох дослідженнях радіанта, проведених у період з 1969 по 1971 рік спостерігачами в Криму. На додаток до головного радіанта біля Ця Персея вони підтвердили існування головних радіантів біля Хі та Гамми Персея, а також малих радіантів біля Альфи та Бети Персея. Ці метеорні потоки зазвичай недовговічні і мають радіанти, що рухаються майже паралельно до основного радіанта. У потоці спостерігається нерівномірний розподіл розмірів. Одна дуже цікава особливість Персеїд полягає в тому, що бувають періоди, коли більших і яскравіших метеорів набагато більше, ніж дрібніших і тьмяних метеорів. Наприклад, в 1953 р. А. Хрушко (Чехословаччина) виявив, що Персеїди були яскравішими 8-12 серпня, трохи слабшими 12/13 серпня і помітно слабшими до 14/15 серпня. А в 1956 р. З. Цеплеха (Чехословаччина) виявив, що метеори були найяскравішими в ніч з 6 на 7 серпня, а найслабшими – в ніч з 13 на 14 серпня. Аналогічна картина була відзначена пізнішими дослідженнями у 1980-х та 1990-х роках. Усі дослідження величин мають одну спільну рису – вони вказували на нерівномірний розподіл маси в потоці Персеїд.
Частково це, швидше за все, пов’язане з тим, що Земля зіткнулася з нитками матеріалу, що становлять різні частини комети Свіфта-Туттля, які переміщувалися протягом останніх 2000 років. Рік у рік спостерігаються дивні коливання кількості Персеїд. Одним з перших астрономів, що вивчали це явище, був М. Плавець (Чехословаччина), який досліджував 8028 Персеїд, що спостерігалися в період з 1933 по 1947 рік. Плавець зазначив, що він не може зіставити варіації з кількістю сонячних плям. Можливо, це також пов’язано з тим, що Земля стикається з іншими орбітальними нитками, які раніше були скинуті кометою Свіфта-Туттля.

Орбіти

Для Персеїд було розраховано більше орбіт, ніж для будь-якого іншого метеорного потоку, причому перші були отримані ще на початку 1860-х років. Останні кілька десятиліть як фотографічні, і радіолокаційні методи спостережень дозволили точно визначити орбіту. Під час радіолокаційних досліджень виявили орбіти Персеїд у 1960-х роках. Б. Л. Кащеєв та В. Н. Лебединець знайшли орбіти Персеїд під час дослідження 1960 р. у Харківському політехнічному інституті.
Сучасні технології дозволяють навіть аматорам астрономії отримувати орбіти при спостереженні за допомогою спеціальних метеорних відеокамер.

Спостереження

Персеїди починаються приблизно з 17 липня. Вже з 23 липня можна намагатися побачити хоча б один метеор на годину. Протягом наступних трьох тижнів відбувається повільне зростання інтенсивності. Можна виявити п’ять Персеїд за годину – на початку серпня і, можливо, 15 за годину до 10 серпня. Персеїди швидко збільшуються до піку в 50-80 метеорів на годину вночі з 12 на 13 серпня, а потім знижуються близько до 10 на годину до 15 серпня. Дуже часто, після піку активності, наступної ночі можна побачити, вторинний максимум. Хоча за інтенсивністю не буде настільки активною, проте кількість яскравих метеорів буде також багато. З досвіду багаторічних спостережень, можна рекомендувати спостерігати Персеїди щонайменше три ночі: одну до піку, ніч максимуму та наступну ніч. Тоді можна отримати повне задоволення від цього потоку, навіть якщо з якихось причин одна з ночей буде затьмарена ненависною погодою. Метеори цього потоку гарні, із мальовничими слідами. Часто вилітають “пачками”. Тобто після затишшя, яке може тривати кілька, а то й десятка хвилин, раптом небо “прориває” і з’являється кілька метеорів з інтервалом у секунди. Деколи пара метеорів з’являється одночасно.  Інтенсивність за годину залежить від щільності шлейфу, погоди та яскравості Місяця. Окрім яскравих метеорів цей потік дає і барвисті боліди. Останні нічні метеори, ймовірно, будуть видно з цього метеорного потоку 22 серпня, коли спостерігач може бачити Персеїди кожну годину або близько того. Під час дії потоку Персеїди відбуваються й інші, слабші метеорні потоки: Південні та Північні дельта-Аквариди, Антгеліони, Ета Еріданіди та Капа Цигніди. Зазвичай Персеїди легко відрізнити за швидкістю – вони рухаються небом набагато швидше, ніж метеори інших потоків так є одними з метеорів, що спостерігаються щорічно, що швидко й рухаються. Але головний спосіб дізнатися, чи був метеор, який ви бачили Персеїдом, це подумки простежити метеор у зворотному напрямку. Якщо показував напрямок із кордону між Персеєм і Кассіопеєю, то ви, ймовірно, бачили метеор Персеїд.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *