Квадрантиди , QUA /010/

Квадрантиди (Quadrantids, QUA /010/) — метеорний потік з радіантом у сузір’ї Волопаса (біля кордону із сузір’ями Геркулеса та Дракона). Спостерігається щорічно, у період з 28 грудня по 12 січня, має яскраво виражений максимум між 3 – 4 січня. Метеорний потік Квадрантиди один із найсильніших метеорних потоків року. Поряд з Персеїдами та Гемінідами входить у трійку потоків-гігантів. Метеори Квадрантиди отримали свою назву від застарілого сузір’я Quadrans Muralis (Стінний Квадрант), який раніше відображався на зіркових атласах початку XIX століття між Драконом, Геркулесом та Волопасом. Стінний Квадрант разом з декількома іншими сузір’ями був видалений у 1922 році, коли Міжнародна астрономічна спілка прийняла сучасний список із 88 офіційно визнаних сузір’їв. Але Квадрантиди після зникнення сузір’я Quadrans Muralis, незважаючи на те, що і стали належати Волопасу, все ж таки зберегли свою назву.

Колаж-фото усіх метеорів за 20 хв. з позначенням радіанту. м. Одеса, 3/4. І. 2024р

Історія
Перше відоме спостереження за Квадранти дами  було вранці 2 січня 1825 року, коли Антоніо Брукассі (Італія) зазначив, що “атмосферу перехрещувало багато світлих тіл, відомими як падаючі зірки”. Неодноразові та незалежні відкриття також були зроблені 2 січня 1835 р. Луї Франсуа Вартман (Швейцарія) та 2 січня 1838 р. М. Райнні (Швейцарія). Вперше згадка про те, що метеорна діяльність на початку січня могла бути щорічною, з’явилася в 1839 році, коли Адольф Кетл (Брюссельська обсерваторія, Бельгія) та Едвард К. Хуррік (Коннектикут) незалежно призначили це припущення.  Протягом перших двох десятиліть після його відкриття було опубліковано невеликі деталі про цей метеорний потік. Перше значне спостереження за цим потоком відбулося в 1863 році, коли Стілман Матерман (США) вперше визначив положення промениста – місце, з якого прийшли метеори. Наступного року Олександр Стюарт Гершель (Англія) відзначив незвично високу 60 (!) Кількість метеорів на годину, тоді як радіант потоку був на середній висоті – лише 19 °! І хоча висока погодинна діяльність, зафіксована Гершелем, не стала щорічною подією, вона допомогла стимулювати інтерес до цього потоку в наступні роки. Спостереження за цим метеорним потоком з 1864 року показали, що активність зазвичай охоплює період з 28 грудня по 7 січня.
Дослідження Квадрантид візуальним методом, на жаль, не було регулярним. Радіант потоку розташований надто далеко на півночі, щоб спостерігачі в південній півкулі могли його доцільно вивчати, а холодна і негодна погода, яка домінує цієї пори року в північних широтах, була стримуючим фактором. Іншим фактором став дуже різкий період максимуму потоку, який часто змушує навіть самих старанних спостерігачів пропускати активність тільки тому, що вони в момент піку знаходяться не в тій півкулі на Землі. Останній негативний фактор пов’язаний із загальною тьмяністю метеорів цього потоку, що потребує виняткових умов спостереження, щоб можна було помітити основну активність потоку. Ймовірно, саме поєднання цих факторів викликало значні відмінності в оцінках ZHR. Фактором зміни ZHR з року в рік також може бути планета Юпітер. Юпітер грає значну роль еволюції цього метеорного потоку. Перші ознаки цього з’явилися в 1918 році, коли У. Ф. Деннінг і пані Фьяметта Вілсон (Англія) висловили своє здивування, виявивши, що головний радіант знаходиться приблизно на вісім градусів на північ від «нормального» радіанта. Вони заявили, що північніший радіант підозрювався у січні 1916 і 1917 років, «але дані на той момент вважалися недостатніми». Незалежні підтвердження радіанта 1918 року надійшли від кількох інших спостерігачів у Англії, і було зазначено, що слабкий дощ справді відбувався і зажадав від нормального радіанта. Цей тип зміни є короткочасною зміною орбіти Юпітера. Довгостроковий вплив Юпітера на потік Квадрантід було вперше досліджено С. Е. Хамідом та М. Н. Юсефом у 1963 році. В 1979 Іван П. Вільямс, Карл Д. Мюррей і Девід В. Хьюз по суті підтвердили результати Хаміда і Юсефа, але розглянули майбутню еволюцію орбіти. Вони зазначили, що Юпітер зрештою змінить свою орбіту так, що він більше не перетинатиме орбіту Землі. Вони передбачили, що Квадрантиди більше не буде видно після 2400 року.
Батьківське тіло
Астероїд 2003 EH1, відкритий 6 березня 2003 року, імовірно, є батьківським тілом Квадрантид, чия орбіта навколо Сонця досить добре збігається з орбітою Квадрантид. Цілком можливо, що 2003 EH1 є неактивним залишком набагато більшого ядра комети, що розпалося понад 500 років тому. У минулі сторіччя 2003 року EH1, мабуть, проходив набагато ближче до орбіти Землі. Однак, зараз цей астероїд залишається далеко за межами орбіти Землі. Проте частинки, викинуті цим астероїдом, перетинають орбіту Землі, утворюючи вузький пік Квадрантид.

Спостереження
Метеорний потік Квадрантид відбувається з середини грудня до середини січня кожного року. За цей інтервал часу ви можете спробувати свою удачу і побачити трішки Квадрантид. Але переважна більшість метеорів зосереджена на піку активності. Потік Квадрантид – один із чотирьох основних метеорних потоків, який має дуже гострий пік активності. Ліриди, Леоніди та Урсиди також мають схожий максимум короткої активності. Інтенсивність піку Квадрантид надзвичайно різка: всього 8 годин! Це означає, що рій частинок, що створюють цей потік, вузький і, мабуть, виник за останні 500 років. У наших північних широтах метеорний потік до 23 годин може зовсім не показати себе. На жаль, радіант не досягає найбільшої висоти над обрієм для більшості спостерігачів північної півкулі, до того, як ранкові сутінки покладуть кінець цьому видовищі. Найкращі спостереження насправді можливі в країнах на високих північних широтах. Нам потрібно дочекатися кількох передсвітанкових годин (або просто потрібно вставати заздалегідь, за пару годин до світанку), щоб побачити Квадрантиди в найкращому вигляді. Світанок завершить спостереження за метеорами приблизно 6: 30 – 6: 45 ранку. Таким чином, якщо Квадрантиди взагалі можна побачити, то 8 погодинний пік активного періоду повинен впасти на період між 2 – 7 годин ночі. На темному небі, без світла Місяця, Квадрантиди можуть дати більше 100 метеорів на годину! Зростання та зниження активності до і після 3-4 січня, як правило, є більш поступовими, що, мабуть, підтверджує припущення, що цей потік складається як з дифузних, так і компактних компонентів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *