Астрономія у кишені

(огляд астрономічних програм для смартфонів на ОС «Андроїд»)

Зараз більшість людей мають смартфони, що працюють на найдоступнішій операційній системі «Андроїд». Існує величезна різноманітність додатків, так званих арр. Їх можна завантажити через Google Play Store який пропонує сотні тисяч різних програм та ігор для Android-пристроїв. Програм настільки багато, що просто можна заплутатися від такого різноманіття. Навіть корисних для любителів астрономії програм уже десятки, а то й сотні. Що ж вибрати серед цього різноманіття? Потрібно зауважити, що універсальних програм немає, розробники бачать свої твори суб’єктивно, тому однієї програми, хай навіть найпросунутішої, буде недостатньо. Доводиться, на жаль, як і на справжньому ПК і в телефоні мати кілька програм. Для астронома-аматора програми можна умовно розбити на три категорії: планетарії, програми інструментарії та програми симулятори. Деякі програми можуть поєднувати дві або навіть три категорії.
Планетарії – програми, за допомогою яких створюється реалістична картина зоряного неба небо, таким самим, яким його можна побачити неозброєним оком, у бінокль або телескоп.
Програми інструментарії– додаток свої функціоналом, які допомагають астрономам підготуватися до спостережень.
Програми симулятори – показують у вигляді 3D моделей різні небесні тіла – від планет і їх супутників до зоряних скупчень і галактик.

Планетарії
Безумовним лідером є платний SkySafary. Є кілька варіантів цієї програми, у тому числі безкоштовна версія, але з дуже обмеженими функціями. Нюанс у тому, чим більше ви захоплені астрономією, тим дорожчу версію варто купити. SkySafary це монстр мобільної астрономії. Pro версія включає як сам планетарій, так і функції симулятора з багатьма корисним інструментарієм (наприклад, можливість відображення поля зору вашого пристрою або окуляра, з великим вибором популярних моделей труб телескопів, камер або окулярів) зараз актуальна 7 версія програми. Має найбільшу базу даних серед інших астрономічних мобільних програм астрономії. Планетарій після встановлення і завантаження всіх додаткових даних, має розмір близько 2х Гігабайт, і містить більше 15300000 зірок з каталогу HubbleGuideStar, а також 740 000 галактик до 18-ї величини, і більше 580 000 об’єктів сонячної системи -в тому числі кожну будь-коли виявлених.
Програма дозволяє також керувати бездротовою мережею астрономічним монтуванням. ототожнювати слабкі зірки з каталогом GAIA, база даних практично всіх галактик каталогу PGC, а за вибраним об’єктом завантажити реальне фото з бази DSS.
Програма Mobile Observatory є потужним планетарієм і заслужено займає друге місце серед платних програм. Порівняно зі SkySafary, у ньому більш зручний календар та докладні ефемериди для всіх об’єктів, що дуже зручно для планування спостережень у майбутньому, таких світил як комети. Крім платної є і безкоштовна версія, але вона мало корисна просунутому аматору астрономії. Маючи досить потужний телефон, купивши дві ці програми, буде цілком достатньо для використання в більшості випадків.
Stellarium mobile – молодший брат широко відомого безкоштовного планетарію на ПК. Але набагато функціональніша версія Stellarium mobile Plus, а вона, на жаль, тільки за гроші. Гарне зоряне небо, багато можливостей, але, на жаль, не дотягує по функціоналу до Mobile Observatory і тим більше SkySafary.
SkEye-рекомендується як дуже простий, і при цьому дуже швидкий безкоштовний планетарій. Є безліч інших програм-планетаріїв і кожен може самостійно завантажити і перевірити у себе їх можливості.

Програми інструменти.
Найпростішими помічниками наших телефонів є віджети -графічні модулі, встановлені на робочому столі комп’ютера/смартфону. Віджети насправді інструменти для швидкого доступу до певної інформації. Найбільш повним та абсолютно безкоштовним астровіджетом є Astro Clock Widget.
Час сходу – заходу Сонця та Місяця, присутність планет над горизонтом в даний час-все це можна побачити у себе на екрані, спеціально не відкриваючи жодного додатку. Єдиним недоліком є деяка неточність часу сходу та заходу Місяця. Сподіваюся, що автор у майбутньому виправить цю проблему. Втім, вона мало суттєва, оскільки цей час умовно і практично спостережень особливих неприємностей не викличе. Mobile Observatory та SkySafary мають і свої власні віджети, які спрощують життя астронома аматора.
Дуже точним та корисним віджетом виявився SunDroid. Фази Місяця, схід і захід Сонця та планет, сутінки, у тому числі. Є платна та безкоштовні версії. Крім віджетів досить багато спеціалізованих програм, що мають корисні функції, але при цьому мають досить невеликі розміри. Що, перш за все, цікавить спостерігача перед тим, як планувати споглядання краси неба? Правильно – яка буде погода. Незважаючи на наявність сотень погодних додатків, знайти зручні та правильно адаптовані для астрономії – буде досить складно. Насправді для астрономії, як показала практика, корисні лише два: Good To Stargaze та Clear Outside.
Good To Stargaze у безкоштовному вигляді робить прогноз всього на добу – що цілком достатньо, тому що точність для астрономічних цілей, на жаль, дуже низька, і передбачити на кілька днів практично неможливо. Програма показує погодинну видимість, прозорість, хмарність, видимість (seeing) у міру турбулентності атмосфери, вітер тощо.  Good To Stargaze дає досить точний астропрогноз.
Clear Outside програма дублер однойменного сайту адаптована для смартфонів. Показує погодинний прогноз та хмарність по трьох ярусах, фазу Місяця та ін.
Дуже корисна програма інструмент- Astroweather, хоч вона і містить у своїй назві слово погода (weather) досить багатофункціональна: погода (сервіс метеоблю або оутсайд), прогнозування астрономічних подій на місяць на кожен день окремо. Мапа засвічення, мапа неба, зображення хмарності з супутників. Час сходів та заходів зірок, планет та супутників. Зручний вбудований шукач полюса, червоний ліхтарик і навіть плоске поле для отримання флетів.
Для вибору оптимального місця спостереження, з урахуванням навколишнього освітлення допоможе додаток Light Pollution Map. Є платна та безкоштовні версії, але цілком достатньо безкоштовної. Основною родзинкою програми є коло з радіусом 30км. Воно досить правдоподібно показує рівень освітленості піднебіння виходячи з особливостей поряд розташованих яскравих локальних зон.
Nightshift Stargazing – безкоштовна програма може бути корисною для планування спостережень. PlanetDroid – дещо незручна, але абсолютно безкоштовна програма для розрахунку ефемерид планет комет та астероїдів. Дозволяє завантажити та розрахувати дані відомих комет та астероїдів.
Sun, moon and planets – невелика програма про планети та їх супутників. Дозволяє побачити реальне становище супутників, фази Місяця і планет. Вид зверху на площині сонячної системи та деяких екзосистем. Має свій власний зручний віджет сходу заходу Сонця та Місяця.
SunViewer 2 – проста, але незамінна програма для спостерігачів Сонця. Показує живі зображення Сонця в різних діапазонах спектру, поточну сонячну активність
VariableStars- AstronomyToo спеціальна програма для спостерігачів змінних зірок. Moons of Jupiter та Moon of Saturn невеликі додатки, що передбачають основні явища галілеївських супутників Юпітера та яскравих супутників Сатурна.
Телескоп калькулятор робить розрахунок параметрів телескопів (дозвіл, збільшення, проникної сили, поля зору та ін) з використанням різних окулярів і фотоприймачів.
Існує також ряд програм, за допомогою яких можна навіть робити фото астрономічних об’єктів. Як на штатну камеру, так і з деякими зовнішніми справжніми астрокамерами. AstroCam – The Astrophotograph та DeepSkyCamera – два схожі софта, які дозволяють робити тривалі експозиції об’єктів глибокого неба за допомогою самого смартфона. Ось тільки телефон повинен підтримувати потрібні режими для фотографування тривалими експозиціями. StarrySky – програма, яка може керувати зовнішньою камерою QHY 5-II.

Програми симулятори
Існує чимало програм 3D симуляторів космосу. Від пізнавально-ігрових, до цілком реалістичного моделювання виду нашої галактики. Але нещодавно становище змінилося і вийшов мобільний варіант знаменитої безкоштовної програми Celestia. Celestia моделює безліч різних категорій небесних тіл – від планет і супутників до зоряних скупчень і галактик. Ви можете відвідати будь-який об’єкт у базі даних, що розширюється, і спостерігати його з будь-якої точки простору і часу. Положення та рух тіл Сонячної системи розраховується у реальному часі. Найцікавіше, що програма Celestia на Андроїді насправді не відрізняється від тієї, що йшла на ПК. До додатку йдуть доповнення, але можна ставити не тільки кілька, що пропонує сама програма. Свого часу ентузіастами було зроблено сотні доповнень і багато з них можна встановлювати самостійно.

Інформація актуальна та оновлена в квітні 2023р.

О.Ангельський