Оріоніди /008 ORI/

Оріоніди /008 ORI/ – активний метеорний потік, який спостерігається щорічно з 2 жовтня по 22 листопада. Максимум зазвичай припадає на 21 жовтня. Під час нього ми можемо спостерігати близько 20-30 метеорів на годину. Середня швидкість метеорів Оріонід – близько 66 км/с. Батьківським тілом цього потоку є знаменита комета Галлея – 1P/Halley. Комета Галлея – єдина відома короткоперіодична комета, яку під час чергового проходження видно неозброєним оком. Ця комета відвідує внутрішню частину Сонячної системи кожні 75-76 років. Іноді це може бути досить ефектно (наприклад, 1910 року), іноді не так сильно (як 1986 року). Для тих, хто пропустив Галлея у 1986 році, вона знову повернеться у 2061 році. Якщо ви не хочете чекати так довго, є чудовий спосіб щороку бачити частинки Галлея у вигляді метеорів! Пил, випущений Галлеєм за останні кілька тисяч років, викликає метеорні потоки на початку травня (η-Акваріди) та середині жовтня (Оріоніди). Поточна орбіта комети Галлея не перетинає Землю, тому метеори Оріоніди, які ми бачимо сьогодні, були залишені кометою багато років тому. Радіант під час піку знаходиться у верхній частині Оріону, на кордоні між сузір’ями Оріона та Близнюків.

Історія
Біля витоків відкриття (хоча найраніші повідомлення про цей рой відомі і з китайських хронік) метеорного потоку Оріонід стоїть Е. К. Херрік / Edward C. Herrick (Connecticut, USA) /. У 1839 році він зробив двозначну заяву про те, що метеорна активність, мабуть, була присутня протягом жовтня. Аналогічна заява була зроблена ним і в 1840 році, коли він зауважив, що «точна дата найбільшої метеорної частоти в жовтні відома ще менш виразно, але, ймовірно, це відбудеться між 8-м і 25-м числом місяця». Перше точне спостереження цього потоку було зроблено А. Гершелем (Alexander Stewart Herschel) у 1864 р., коли було виявлено, що метеори вилітають із сузір’я Оріона. Після цього інтерес до цього потоку дуже швидко зростав і Оріоніди (ORI) стали одним із найцікавіших метеорних потоків, що діють щороку.

Спостереження

Дрейф радианту Оріонід

Найкращим періодом спостереження є період з 18 по 26 жовтня кожного року, коли Земля перетинає найщільнішу частину метеорного рою.

Потік Оріонід – стійкий метеорний рій, з дуже широким максимумом і тривалістю піку близько п’яти днів, в якому ZHR зазвичай досягає рівня близько 20-30. Однак час від часу цей метеорний потік любить подавати сюрпризи. 1993 року голландські та німецькі спостерігачі повідомили про посилення роєвої активності вранці 18 жовтня. Спостерігалися ZHR близько 30, що у 2-3 рази більше від результатів, отриманих у попередні роки. Аналогічне збільшення активності у піку 1995 р. було незалежно зафіксовано польськими та американськими спостерігачами. 2006 і 2007 роки теж були інтенсивними – Оріоніди демонстрували вищу, ніж зазвичай, активність – іноді досягаючи 50-70 метеорів на годину. Максимум 2006 був багатий великою кількістю болідів. У 2008 році активність досягла рівня вище за типовий: 21-22 жовтня можна було спостерігати до 40 метеорів на годину. Аналогічно було й у 2009-2011 рр. Годинники 30-40 можна було спостерігати в широкому діапазоні часу приблизно з 20 по 24 жовтня. Найяскравіший Оріонід, що спостерігається за всю історію досліджень цих явищ, був болід PF191012 Мишинець, із зірковою величиною -14,7!, який почав світитися на висоті аж 168 км. Його спостерігала польська мережа FireballNetwork у ніч із 18 на 19 жовтня 2012 р.
Сучасні спостереження
Незважаючи на війну з Росією та її терористичними атаками, що заважали можливість, проводити нам науково цінні спостереження в осінній період, деякі результати спостережень Оріонід ми все-таки отримали.

Індивідуальні орбіти Оріонід отримані у жовтні місяці 2022р.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *